Çocuklardaki Uyku Korkuları için Öneriler

ÇOCUKLARDAKİ UYKU KORKULARI İÇİN ÖNERİLER

Karanlık korkusu yaşayan çocuğunuzu nasıl destekleyebileceğinizden biraz bahsedelim. Çocuğunuz gecenin ortasında korkusunu ifade ediyorsa, bunun alışılmadık bir durum olmadığını bilin. Kabuslar ve karanlık korkusu genellikle 2 yaşında bir çocuk hayal gücü gelişmeye başladığında başlar. Kabuslar da bu hayal gücü genellikle 3-6 yaşlarında zirveye ulaştığında başlar. Gece korkuları, yatma vaktinde gecikmelere ve gece uyanmalarına neden olabilir ve bu da çocuğun aşırı yorgun olmasına yol açabilir. Karanlık korkusuyla çocuğunuzu nasıl destekleyebileceğinizden biraz bahsedelim.

 1) Çocuğunuzun duygularınızı farkedin ve bu duygulara sahip olmalarını onaylayın

Çocuğunuza ‘iyisin, bir şeyin yok’ diyerek veya korkularını başından savarak karşılık vermekten kaçının. Bu, çocuğunuzun anlaşılmadığını hissetmesine neden olacaktır. Korkmuş hissetmenin normal olduğunu ve onlar için orada olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

Belki onlara bir korku yaşadığınızı ve bunu nasıl aştığınızı anlatmanızı öneririm. Onlarla empati kurun ve onlarla problem çözmek ve korkularına bir çözüm bulmak için orada olun. Çocuğunuzun çözüm üretme konusunda olabildiğince size öncülük etmesine izin verin.

Çocukların ihtiyacı olan şey, duygularını deneyimlemek ve paylaşmak ve kendilerini güvende hissetmektir. Sonunda, çocukların hayal gücüne sahip olmalarına engel olamayız. Bunun yerine, neyin gerçek olmadığına dair gerçekleri sağlamak ve bu duygulardan uzaklaşabilmeleri için onlara anlaşılmış hissetmelerine yardımcı olmak için orada olmalıyız.

 

2)  Çocuğunuzun korkuları hakkında açıkça konuşun

Çocuğunuz korkuları hakkında konuşmaya açıksa, bunlar hakkında konuşmak ve onların gündüz vakti nasıl olduğunu izlemek faydalı olabilir. Örneğin gölge korkusu gibi başka korkuları olup olmadığını keşfetmek faydalı olabilir. Çocuğunuz canavarlardan korkuyorsa, onlarla canavarların nasıl sadece televizyonda olduğunu, ancak gerçek hayatta asla olmadığını konuşun.

Çocuğunuza olmasından en çok korktuğu şeyin ne olduğunu sormanız faydalı olabilir. Bu sayede korkusunu  gerçek doğası hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve bu sayede bu sorunu azaltmak ya da çözmekte fırsat tanıyabilir.

 

 3) Çocuğunuzu gece yarısı yatak odanıza getirmekten kaçının

Çocuğunuzu odanıza getirmek sadece korkuyu doğrular. Çocuğunuza korkmanın normal olduğunu ve her zaman güvende olduğunu bildirin. “Korktuğunu anlıyorum. Burada her zaman güvendesin. Uyku vakti geldi. Sabah görüşürüz. Seni seviyorum”. Bu mantrayı gece boyunca gerektiği kadar tekrar edebilirsiniz.

Sınırı belirlediğinizden, onları yatağa geri getirdiğinizden, duygularını onaylayarak deneyimledikleri duyguyu karşıladığınızdan ve onlara uygun bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olduğunuzdan emin olun.

Çocuğunuzu güçlendirebilecek başa çıkma stratejileri için beyin fırtınası yapabilirsiniz, örneğin …

-Korktuklarında derin nefesler almak

– Oyuncaklarını kucaklamak

– Rahatlatıcı müzik dinlemek

4) Medya kullanımını sınırlayın

Çocuğunuzun ne izlediğine dikkat edin. Bazen çocuklar korkularına katkıda bulunan belirli şovları veya filmleri izliyorlar. Korkularının azaldığını görmek için ekran kullanımlarını en aza indirmeye çalışın.

Son olarak, korkulacak bir şey varmış gibi davranmaktan kaçının. Yatağın altını kontrol etmek ve canavar spreyleri kullanmak yalnızca korkuyu doğrular ve onu besler. Geçmişte bunun yatma vaktinde daha büyük gecikmelere neden olduğunu görmüştüm.

Çoğu çocuğun, anlayışlı bir ebeveynin desteğiyle korkularını yeneceğini düşünebiliriz. Çocuğunuzun gece korkuları, uyku alışkanlıkları veya genel olarak zorlayıcı davranışlarıyla ilgili desteğe ihtiyacınız varsa, lütfen sorularınız ve detaylı danışmanlık için bana ulaşın.

Bu Yazı Family Sleep Insititute bebek uyku danışmanlarından Jenna Chiaramida ‘nın ‘Solutions to your Children’s Sleep Fear of Dark’ yazısından alıntılanmıştır.

WhatsApp