Uyku Eğitim Metodları

Uyku eğitim metodları çocuğunuzun kendi kendine sakinleşmesi ve bağımsız olarak uykuya dalması için kendi yolunu bulmasına yardımcı olmak içindir.
Bana sorulan en yaygın sorulardan biri, çocuğuma sallanmadan, emzirmeden, sallanmadan, yatağı paylaşmadan veya başka herhangi bir uyku desteği olmadan uykuya dalmayı öğretsem seçeneklerim nelerdirdir?
Hepsi biraz farklı şeyler yapmak için tasarlanmış çeşitli yöntemler vardır ancak en önemlisi, tüm uyku eğitim metodları çocuğunuzun bağımsız olarak uykuya dalmada en iyi neyi ve nasıl yaptığını kendi kendilerine keşfetmelerine izin vermek içindir.
Yenidoğan aşamasında, bebekler henüz bu yeteneğe sahip değillerdir ancak büyüdükçe ve geliştikçe, ebeveynler olarak, uyku gibi önemli yeni beceriler geliştirmelerine yardımcı olacak en uygun yaklaşımı bulmak gibi zorlu bir işimiz var. Tıpkı yuvarlanmak, oturmak, katı yiyecekler yemek ya da yürümek gibi, onlar için uykuya dalma işini yapamayız ancak onların öğrenmesini teşvik edebilir ve desteğimizle onlara bu becerileri öğrenme fırsatları verebiliriz.

Oda içi destek
Bazen Sandalye Yöntemi olarak adlandırılan bu yöntem, varlığınızı, bağımsız olarak uyumayı öğrenerek çocuğunuzu sakinleştirmeye, yatıştırmaya ve desteklemeye yardımcı olacak bir yol olarak kullanır. Bu süreç boyunca çocuğunuzu sakinleştirmeye ve desteklemeye yardımcı olmak için odadaki varlığınız ve bazı nazik yönlendirici sözcükler veya dokunuşlar dışında tüm uyku desteklerini çıkarırsınız. Birkaç gecede bir sandalyenizi yataktan uzaklaştırır ve aynı zamanda bu beceriyi çocuğa aktarmak için yatıştırıcı miktarı azaltmaya başlarsınız. Bu yöntem, geçmişte yatağını paylaşan veya süreç esnasında çocuğun yanında olmak isteyen ve bu süreçte çocuklarıyla daha bağlantılı hissedenler için harika olabilir. Dezavantajları, çocuğunuz için işleri kolaylaştırmanın çok büyük bir bileşeni olan yanıtlarınızla tutarlı olmanın zor olmasıdır. Bazı çocuklar ebeveynlerinin varlığını daha çok dikkat dağıtıcı bulduğundan, ağlarken çocuğunuzun ulaşabileceği bir yerde olmak da zordur.

Aralıklı destek
Aralıklı destek, genellikle Aralıklı Kontroller veya Ferber yöntemi olarak adlandırılan popüler bir yöntemdir. Burada çocuğunuza işleri yoluna koyması için kendi başına zaman ve yer vererek öğrenmesini desteklersiniz ancak yine de belirli zamanlarda kontrol ederek daha fazla dahil olabilirsiniz. Bu, çocukların kendilerini desteklenmiş hissetmelerine yardımcı olur ancak yine de dikkatlerini dağıtmadan bağımsız olarak uykuya dalma zamanını sağlar. Birçok ebeveyn bu yöntemle başlar, ancak kısa süre sonra kontrollerin aslında çocuğun kendi kendini yatıştırma sürecini yardımcı olmaktan çok bozduğunu fark eder. Bu yöntemin güzel yanı esnek olmasıdır, bu nedenle bunu fark ederseniz, daha az sıklıkla kontrol edebilirsiniz veya hiç kontrol etmeyebilirsiniz.

Onlara alan tanımak
Uykuya dalmayı öğrenmek, yanınızda biri otururken veya sizi kontrol etmek için biri birkaç dakikada bir odaya geldiğinde oldukça zor olabilir. Uykuya dalmaya çalışmak yerine o kişiye daha fazla ilgi göstermeye başlayabilirsiniz! Bu nedenle, bazı ebeveynler genellikle ‘Wait it Out’ (Dışarıda Bekle) veya Extinction (Sönme) olarak adlandırılan bu yöntemi tercih eder. Bu destek türündeki fark, çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarını karşıladığından (beslendiğinden, değiştirildiğinden, soğuk / sıcak olmadığından vb.) Emin olduğunuzda ve ona ağlama, yuvarlanma, başparmağını emmeleri vb. İçin alan verildiğinde ortaya çıkar. Kendilerini yatıştırmak ve kendi başlarına uykuya dalmak söz konusu olduğunda kendilerine bir alan sağlanması bulmaları gerekir. Gözlerinizin önünde gördüğünüz gibi monitörde izlemek harika bir davranış, çocuğunuz çok şaşırtıcı ve önemli bir şey yapmayı öğreniyor.


Çocuğum için hangisinin doğru olduğunu nasıl bilebilirim?
Bir uyku eğitimi yöntemi seçerken çocuğunuzun mizacını göz önünde bulundurun. Varlığınıza nasıl tepki veriyorlar? Ne kadar bağımsızlar? Uyku öyküleri nasıl? Şu anda ne tür uyku ilişkilendirmeleri (meme, sallanama vb) var? Aynı derecede önemli olan, kendinize hangi yöntemle % 100 tutarlı olabileceğinizi sormaktır. Partnerim ne kadar dahil olur? Genel olarak çocuklara öğretmek tutarlılık ve net kurallar ve sınırlar gerektirdiğinden, bu yöntemlerden hiçbiri tutarlı olmazsanız işe yaramaz. Çocuklar kendilerinden ne beklendiğini bildiklerinde, olumlu bir öğrenme deneyimine hazırlanırlar. Çocuklar öngörülebilirliği ve kalıpları sever. Bununla birlikte, çocuk için işler sürekli değişiyorsa, bu onlara bir güvensizlik hissi verir ve bize karşı çalışma eğilimindedir. Sıkışmış veya bunalmışsanız, sorun değil! Birçok ebeveyn böyle hisseder, bu nedenle bir uyku danışmanından yardım almak, çocuğunuz ve ailenizin durumu için işe yarayan özel bir yaklaşımın çok daha sorunsuz bir süreç anlamına gelebileceği konusunda size güvence verebilir.


Bu yazı Family Sleep Institute bebek uyku danışanmanlarından Alisan Macklin’in ‘Sleep Traning Methods’ yazısından alıntılandırılmıştır. Kendisinin websitesi https://goodnightsleepsite.com/contact-us/WhatsApp